Xpert Eleven
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Chicos del Inferno
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Partea X -Povestea primului titlu!

In jos 
AutorMesaj
Zinedine5Zidane
Admin
Admin
Zinedine5Zidane


Numarul mesajelor : 1416
Varsta : 100
Localizare : In Romania :)
Data de inscriere : 04/09/2008

Partea X -Povestea primului titlu! Empty
MesajSubiect: Partea X -Povestea primului titlu!   Partea X -Povestea primului titlu! Icon_minitimeVin Sept 12, 2008 4:17 pm

Puiu Ionescu: "Titlul din '67 a fost o bucurie imensa pentru că ne-am luptat contra granzilor, care cîștigau dinainte partidele"

Fostul mare atacant al giulestenilor, Puiu Ionescu, campion cu Rapid in ’67, spune ca primul titlu a fost o bucurie imensa, deoarece, la acea vreme, Dinamo si Steaua cistigau dinainte partidele pe care le aveau de sustinut.
“Primul titlu a fost o bucurie imensa pentru ca ne-am luptat contra granzilor, care beneficiau de ajutorul arbitrajelor. A fost greu sa cistigam acel campionat, atit timp cit adversarele noastre, Steaua si Dinamo, cistigau dinainte partidele. Am reusit in aceste conditii vitrege sa luam acel campionat. Campionatul a fost cistigat in ultima etapa, cind am facut 0-0 la Ploiesti, o parte din suporterii nostri intorcindu-se pe jos. Bucuria a fost cu atit mai mare deoarece, atunci, suporterii nostri erau civilizati si aveau o placere deosebita cind bateam Steaua si Dinamo”

“Erau multe interventii atunci. O parte a jucatorilor Rapidului erau amenintati cu armata, rudele lor primeau amenintari, nevestele le erau amenintate. In perioada aceea era foarte greu sa scoti capul sis a spui ceva. Interventiile se faceau si asupra echipelor adverse. Ce echipa juca cu Dinamo stia ca trebuie sa piarda meciul”

Nicolae Lupescu: "Trei ani de zile am fost furați de Dinamo, pierzînd campionatul la un punct, pînă să luăm acest titlu senzațional"

Campion si el in urma cu 40 de ani, Nicolae Lupescu, de meserie fundas, spune ca a fost ceva senzational atit pentru club, cit si pentru suporteri, cistigarea primului titlu si ca acest campionat a venit dupa ce timp de trei ani Rapidul a fost furat de Dinamo. “Pentru noi a fost ceva senzational, deoarece a fost primul titlu din viata Rapidului. A fost o bucurie foarte mare si pentru fanii nostri, care s-au si intors pe jos de la Ploiesti. A fost un moment istoric. Trei ani de zile am fost furati de Dinamo, pierzind campionatul la un punct, pina sa luam acest titlu. Atit Steaua, cit si Dinamo, aveau mare forta impotriva noastra” “O sa ne adunam cu totii vineri, care mai sintem in viata, ca vreo trei, patru dintre noi s-au dus. O sa-l chemam si pe Jamaischi de la Falticeni sa fie alaturi de noi. Va fi o frumusete de petrecere acolo”


Rică Răducanu despre titlul din 1967: "A fost extraordinar, nu știam cum e să fii campion"

Fostul mare portar al giulestenilor, Rica Raducanu, spune ca titlul obtinut in urma cu 40 de ani a fost un lucru extraordinar pentru Rapid si ca este foarte mindru ca a reusit sa cistige cu formatia “alb-visinie” toate trofeele posibile. “Pentru noi a fost un lucru extraordinar cistigarea acelui titlu, deoarece noi nu stiam cum este sa fim campioni. A fost o mare bucurie pentru noi, mai ales ca l-am cucerit in fata lui Dinamo. Pe atunci nu era vorba de bani ca acum. Atunci jucam mai mult pentru tribune si pentru noi. Nea Tinel a facut o mare echipa atunci. Sint mindru ca, atit timp cit am jucat la Rapid, a cistigat tot: campionatul, Cupa Romaniei, Cupa Feroviara, Cupa Balcanica”

“Serbarea asta eu o sa o organizez. Va veni si Victor Stanculescu din Canada si toti astia care mai sintem in viata. O sa pregatim vinul, tuica si berea si vineri ne intilnim cu totii la petrecere. Abia astept sa ne mai vedem si noi, sa mai vorbim, la un moment vesel, deoarece in ultima vreme ne-am mai intilnit doar pe la parastasuri si inmormintari”
Sus In jos
https://cdi-league.forumgratuit.ro
 
Partea X -Povestea primului titlu!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Partea XI -Povestea primului titlu!
» Partea I -Povestea primului titlu!
» Partea II -Povestea primului titlu!
» Partea III -Povestea primului titlu!
» Partea IV -Povestea primului titlu!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Xpert Eleven :: Rapid 1923 Bucuresti :: Istorie Rapid-
Mergi direct la: