Varsta : 100
Localizare : In Romania :)
Data de inscriere : 04/09/2008

Memorabila bară a lui Sandu Neagu Empty
MesajSubiect: Memorabila bară a lui Sandu Neagu   Memorabila bară a lui Sandu Neagu Icon_minitimeJoi Sept 11, 2008 10:13 pm

Câteva momente ale acestei finale aveau să rămână în istorie. Mai întâi, giuleștenii au fost nevoiți, după îndelungi discuții și... tragere la sorți, să schimbe echipamentul alb, culoare aleasă și de Dinamo!Rapid, fără Nichi Dumitriu (bolnav), a deschis scorul în minutul 70, prin Neagu, dar a fost egalată, opt minute mai târziu, de Dumitrache. După ce refuzase „ceferiștilor” două penaltyuri, arbitrul Vasile Dumitrescu le-a acordat, în ultimul minut de joc, o lovitură de pedeapsă. Bara izbită de Neagu a trimis însă partida în prelungiri, pe parcursul cărora Mircea Lucescu - intrat în teren înaintea golului egalizator al dinamoviștilor - a înscris de două ori, în minutele 115 și 116 (a doua oară, în... absența lui Răducanu, plecat în atac!), și a tranșat disputa. Tot în prelungiri, același Rică l-a luat efectiv la pumni pe Mircea Stoenescu, care-l făcuse KO pe Bebiță Năsturescu! Deci o bară (chiar nu-ți schimbi, Nichi, părerea aia cu bara frumoasă și golul urât...?) a răpit Rapidului un trofeu la care visa încă din 1942.

Și parcă pentru a răsuci cuțitul în rana încă sângerândă numită „Arieșul”, pe banca dinamoviștilor s-a aflat, ca și în cazul „turdeanului” Pișta Wetzer, fostul mare atacant al Giuleștiului, Bazil Marian.